Auteur: Elke Wiss
Tip van: Kirsten Mannee
Datum: 20 juli 2026
Ik was erg enthousiast over Elke Wiss’ eerdere boek Socrates op sneakers, dus ik was benieuwd naar haar nieuwe boek. Daarnaast wilde ik mijn eigen vooronderstellingen en denkfouten eens onder de loep nemen. En toen ik op de achterkant de vraag ‘Wat als 90% van wat je denkt tweedehands is?’ las, prikkelde dat mijn nieuwsgierigheid ook nog.
Even tussen mij en mij is een toegankelijk boek over praktische filosofie. Aan de hand van herkenbare voorbeelden, vragen en oefeningen laat Wiss zien hoe je bewuster kunt stilstaan bij je eigen gedachten, overtuigingen en patronen. Geen zwaar zelfhulpboek, maar een uitnodiging om jezelf af en toe een goede vraag te stellen en met meer aandacht naar jezelf te kijken.
Wat mij bij is gebleven, is hoe denkfouten ons comfortabel kunnen houden. Een gedachte als ‘ik ben niet goed met cijfers’ kan al snel als een vaststaand feit gaan voelen, terwijl het eigenlijk een overtuiging is die je ook kunt onderzoeken: Waar baseer ik dat op? Klopt het altijd? En wat houd ik ermee in stand?
Daarnaast vind ik het een interessante uitnodiging om minder veilige uitspraken te doen, maar juist een mening of stelling op tafel te leggen. Dus niet: ‘goede samenwerking is belangrijk’, maar bijvoorbeeld: ‘een projectteam hoeft elkaar niet aardig te vinden om goed samen te werken’. De eerste uitspraak nodigt nauwelijks uit tot gesprek, de tweede wel. En juist daar ontstaat de ruimte om samen te onderzoeken, door te vragen en van elkaar te leren.
In mijn trainingen laat ik projectleiders en facilitators soms oefenen met het begeleiden van een constructieve discussie. Daarbij gaat het erom dat een afwijkende inhoudelijke mening niet direct wordt gezien als lastig of bedreigend, maar als een kans om aannames te onderzoeken en van elkaar te leren. De ideeën uit dit boek helpen mij om dat nog beter toe te lichten.
Eerlijk gezegd moest ik mezelf af en toe een zetje geven om verder te lezen. Maar dat zegt misschien meer over mij dan over het boek, want stiekem lees ik het liefst thrillers en detectives. Daar zit nu eenmaal nét iets meer spanning in dan in een boek over praktische filosofie.
|
Meer lezen? Bekijk al onze boekentips!
|