Auteurs: Dees van Oosterhout & Thea Draijer
Tip van: Marieke van den Berg
Datum: 24 september 2026
Toolkit procesregie is een praktisch toegankelijk boek voor iedereen die succesvol procesbijeenkomsten wil begeleiden.
Toen we een aantal jaar geleden begonnen met het aanbieden van onze training Procesmatig Creëren, zijn we gaan lezen wat anderen schreven over procesregie. Zo kwamen we ook uit bij de boeken van Dees van Oosterhout. Toolkit procesregie sprak mij direct aan: het boek is visueel sterk, vat de theorie uit de eerdere boeken van Van Oosterhout overzichtelijk samen en biedt bovendien veel werkvormen. Daarom zijn we het gaan gebruiken in onze trainingen, in ieder geval zolang we zelf nog geen boek of naslagwerk over dit onderwerp hebben geschreven.
De werkvormen zijn verdeeld over verschillende hoofdstukken, zoals ‘Informatie uitwisselen en belangen achterhalen’ en ‘Heldere en gedragen besluiten nemen’. Ik maakte impliciet al onderscheid tussen soorten werkvormen, maar door dit boek doe ik dat bewuster. In trainingen stuur ik er nu explicieter op: welke werkvorm past bij welk doel in de bijeenkomst?
Daarnaast heeft het boek mij nieuwe inspiratie gegeven voor werkvormen die ik direct kan inzetten.
Van deelnemers aan de training hoor ik terug dat het boek hen helpt. Ze gaven mij terug dat:
Vorige week nog werd ik gevraagd om mee te kijken naar een draaiboek voor een werksessie van een klant. Wat mij opviel was dat er wel werkvormen in zaten die de groep lieten divergeren (ideeën bedenken), maar geen werkvormen om te convergeren (kiezen). Het is een bekende valkuil in werksessies dat er wel informatie verzameld wordt, maar geen besluit genomen wordt over wat daar vervolgens mee te doen. Een goede werksessie divergeert niet alleen, maar convergeert ook. Met deze klant hebben we vervolgens samen nagedacht over werkvormen om ook prioriteiten te stellen en focus aan te brengen.
Daarnaast schrijf ik op dit moment whitepapers over wat Procesmatig Creëren is en hoe we bij Phaos naar procesregie kijken. Ik haal daarbij ook inspiratie uit dit boek. De praktische tools sluiten aan bij ons verhaal. Wat ook goed bij Phaos past, is de waarde die de toolkit hecht aan leiderschap, contracteren met de opdrachtgever en de stap-voor-stap aanpak.
Ik gebruik Toolkit procesregie al jaren. Toch ontdekte ik pas vorige week, toen ik de achterflap van het boek weer eens zag, dat Thea Draijer een van de auteurs is. Ik heb Thea vorig jaar leren kennen als medecursist bij de opleiding Cocreatieve Transactionele Analyse (TA). Ik had die twee dingen niet met elkaar in verband gebracht, terwijl we bij Phaos ook meerdere TA-concepten gebruiken in Procesmatig Creëren. Dat maakt de cirkel mooi rond.
|
Meer lezen? Bekijk al onze boekentips!
|